Panel, kojem su prisustvovali članovi pregovaračke strukture (pregovarači, šefovi i sekretari pregovaračkih radnih grupa), organizovalo je Ministarstvo evropskih poslova u okviru projekta finansiranog sredstvima EU „Centar za strateško-pravno savjetovanje za Crnu Goru – PLAC“.
Na događaju su govorili glavni pregovarač Crne Gore sa EU Predrag Zenović, raniji glavni pregovarač Republike Hrvatske s EU Vladimir Drobnjak, šef političkog Sektora u Delegaciji EU u Crnoj Gori Rikardo Seri i voditeljka PLAC projekta Tatjana Tomić.
Glavni pregovarač Crne Gore sa EU Predrag Zenović je kazao da se pregovarački proces Crne Gore odvija u dva kolosijeka.
- Prvi kolosijek je pregovarački i on je usmjeren na poglavlja 23 i 24 i dobijanje IBARa. U tom dijelu smo imali maksimalno ubrzanje, i intenzivan rad koji je rezultirao izmijenjenim zakonskim rješenjima, usvojenim propisima i strateškim planovima. Za nama je šest mjeseci koji mogu da nadomjeste godine rada u ovim poglavljima, poručio je Zenović, saopšteno je iz Ministarstva evropskih poslova.
On je kazao da se drugi važan segment odnosi na novi finansijski mehanizam –Plan rasta za Zapadni Balkan i izradu Reformske agende, koji imaju svoju dinamiku i isprepletani su sa reformama koje Crna Gora sprovodi.
- To su dva kolosjeka koja Crnu Goru približavaju EU, zaključio je Zenović.
Zenović je ukazao na važnost korišćenja iskustava Republike Hrvatske iz pristupnih pregovora, kao putokaza i mogućeg načina da se proces ubrza.
Bivši pregovarač Republike Hrvatske s EU Vladimir Drobnjak je kazao da je Crna Gora daleko ispred ostalih država kandidata i da činjenica da imamo otvorena sva pregovaračka poglavlja predstavlja ogroman kapital koji treba iskoristiti.
- Rješavanje privremenih mjerila vama daje priliku da dobijete novi momentum i krenete punom parom naprijed, poručio je Drobnjak.
On je kazao da su pristupni pregovori, u organizacijskom, pravnom i administrativnom dijelu najteži proces koji država može proći jer ne postoji ni jedna oblast koja će biti zaobiđena i istakao je važnost da svi budu uključeni.
- Iskustvo Republike Hrvatske pokazuje da se trud isplati i da članstvo u EU vrijedi, poručio je Drobnjak.
Šef političkog Sektora u Delegaciji EU u Crnoj Gori Rikardo Seri je podsjetio na niz ključnih zakona koje je Vlada usvojila.
- Svi ti zakoni su, u principu, usaglašeni sa najboljim sandardima EU. Očekujemo njihovo nesmetano usvajanje od strane zakonodavne vlasti do kraja ove sedmice, naveo je Seri.
Naglasio je da pozitivan izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila (IBAR) nije sam sebi cilj, ali može biti ključan korak naprijed u prevazilaženju prepreka koje su karakterisale proces pristupanja posljednjih godina.
- To bi takođe dovelo do ubrzanja procesa pristupanja u narednom periodu, uz mogućnost zatvaranja nekoliko poglavlja, u skladu sa revidiranom metodologijom proširenja, saopštio je Seri.
Voditeljka PLAC projekta Tatjana Tomić je kazala da je projekat „Centar za strateško-pravno savjetovanje za Crnu Goru – PLAC“ počeo u septembru 2023. godine i da će trajati dvije godine. Istakla je da se ciljevi projekta odnose na podršku Crnoj Gori u usklađivanju sa pravnom tekovinom EU, kao i podršku u prevođenju pravne tekovine.
Kazala je da je u fokusu podrška u četiri pregovaračka poglavlja i to: 1. Sloboda kretanja robe, 3. Sloboda osnivanja predzeća i sloboda pružanja usluga, 8. Konkurencija i 27. Životna sredina.
- Projekat je usmjeren na pružanje podrške Crnoj Gori. Što više vaših zahtjeva dobijemo, možemo vam više pomoći, poručila je Tomić.