Pokušaji da se Ustavni sud kompletira traju skoro dvije godine, a dok se ulazi u novi krug intervjua sa starim i novim kandidatima za četvoro sudija, Skupština bi u nekom narednom periodu trebala da se pozabavi i pronalaženjem zamjene sudiji Miodragu Gogiću, koji u maju 2024. godine stiče uslove za starosnu penziju. To znači da će Ustavni sud najkasnije krajem novembra morati da obavijesti Skupštinu da Gogić za pola godine stiče uslove za odlazak u penziju, odnosno o isteku mandata sudije Ustavnog suda. Potom prema Zakonu o Ustavnom sudu Skupština najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema obavještenja, raspisuje javni poziv za izbor sudije Ustavnog suda u Službenom listu Crne Gore i u najmanje jednom od štampanih medija sa sjedištem u Crnoj Gori. Javni poziv za izbor sudije Ustavnog suda predlagač objavljuje na svojoj internet stranici. Rok za prijavljivanje kandidata određuje se u pozivu koji ne može biti kraći od 15 dana od dana raspisivanja javnog poziva.
S obzirom na sadašnje iskustvo i sporost u procesu izbora sudija, koji već dvije godine koče političke nesuglasice, jasno je da se Skupština mora ranije pripremati za izbor novog sudije kako ponovo ne bi došli u situaciju da imamo krnji Ustavni sud, koji u ovom trenutku ne može odlučivati o normativnim predmetima, već samo ustavnim žalbama jer ima samo tri od sedam članova. Podsjetimo, uvod u sadašnju svojevrsnu blokadu Ustavnog suda bio je odlazak u penziju sudija Ustavnog suda, Mevlide Muratović i Hamdije Šarkinović, kojima je po sili zakona funkcija prestala 4. januara, odnosno 5. februara 2021. kada su otišli u penziju. Procedura izbora novih sudija započeta je u septembru 2020. godine, a potom su u penziju otišli i sudije Dragoljub Drašković i Miodrag Iličković, čija mjesta su i dan danas upražnjena.
U poslednje dvije godine bilo je čak pet konkursa za sudije Ustavnog suda, obavljene su desetine intervjua, ali u cijelom precesu nije presudila stručnost kandidata, već su pobijedila politička nadgornjavanja, u kojima su građani i pravna država glavni gubitnici.
Za izbor sudija potrebna je dvotrećinska u prvom glasanju ili tropetinska većina u Skupštini. Prema Zakonu o Ustavnom sudu na javni poziv mogu se prijaviti istaknuti pravnici koji pored Ustavom propisanih uslova za sudiju Ustavnog suda, ispunjavaju i opšte uslove za rad u državnim organima. Istaknutim pravnikom smatraju se profesori pravnih nauka, sudije, državni tužioci, advokati, notari, pravnici koji rade u državnim organima, organima državne uprave i lokalne samouprave, odnosno lokalne uprave, kao i pravnici koji rade u privrednim društvima i pravnim licima, koji uživaju profesionalni i lični ugled.
Sudija Ustavnog suda ne smije učestvovati u političkim aktivnostima niti javno ispoljavati svoja politička uvjerenja. Sudija Ustavnog suda koji obavlja naučnu, obrazovnu i umjetničku djelatnost, kao i aktivnosti zaštićene autorskim pravima, ne smatra se da obavlja profesionalno drugu djelatnost u smislu Ustava.