Ilustracija / Facebook
26/11/2024 u 19:30 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Politička odluka o upravljanju Ulcinjskom solanom mora hitno biti donijeta

Solana je državno pitanje, a politička odluka o upravljanju tim Parkom prirode mora hitno biti donijeta, poručeno je sa Međunarodne konferencije za zaštitu Ulcinjske solane koju je organizovala nevladina organizacija Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP).

Učesnici konferencije su, na panelu - Problematika uspostavljanja upravljača u Parku prirode Ulcinjska solana i izazovi obnove prirode - diskutovali o tome čija je odgovornost za to što pitanje upravljača još nije riješeno i da li postoji politička volja da se to konačno desi.

Kako je saopšteno na panelu, iako je Ulcinjska solana još 2019. godine proglašena parkom prirode, upravljačka struktura još nije uspostavljena.

Tamara Brajović iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, odgovarajući na pitanje ko je odgovoran za postojeću situaciju i ko koči taj proces, rekla da svi akteri koji su bili uključeni, i pored ljubavi, predanosti i zajedničkog rada oko Solane, pomalo gube strpljenje.

- U ovom slučaju, čini mi se da dijelimo odgovornost, kako dosadašnje Vlade, tako i rukovodstva Opštine Ulcinj - kazala je Brajović.

Direktorica Javnog preduzeća za Nacionalne parkove Crne Gore (JPNPCG) Marinela Đuretić saglasna je sa ocjenom da je odgovornost podijeljena.

- Međutim, ne treba tražiti krivca. Treba da shvatimo da je ovo jedan kompleksan proces koji treba temeljno da se isprati i odradi - kazala je Đuretić.

CZIP: Sudbina Ulcinjske solane ključna je za ulazak Crne Gore u EU

Kako je navela, iskustvo JPNPCG-a, kao upravljača nacionalnim parkovima, govori da se i danas osjećaju posljedice nekih brzopletih odluka iz prethodnog perioda.

- Neke odluke nijesu bile promišljeno donijete. Mislim ja je ovo dobar put da dobro promislimo - rekla je Đuretić.

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu je, na pitanje ko je odgovoran što Solana još nema upravljačko tijelo, odgovorio da to nije jednostavan proces.

- Ne znamo vlasništvo nad zemljom, ne znamo sudbinu radnika. Preduzeće je 17 godina u stečaju - istakao je Nimanbegu.

On je rekao da mu nije jasno kako sistem može dozvoliti da je jedno preduzeće 17 godina u stečaju.

Integrisani ekspert Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Goran Gugić ocijenio je da je pravosuđe ono što najviše koči taj proces.

- Šta je sa stečajnom masom, to sud mora reći. Mislim da je taj stečajni postupak glavni razlog zašto nije bilo političke volje. Sad se to mijenja, mislim da je politička volja tu - rekao je Gugić.

Programska direktorica CZIP-a Ksenija Medenica kazala je da je uvijek postojao neko ko koči taj proces.

- Sada imamo problem što pregovori ministarstava ekologije i finansija i Opštine Ulcinj traju već godinu - rekla je Medenica.

Kako je kazala, u julu prošle godine predstavljen je draft ugovora o osnivanju preduzeća, ali Ministarstvo finansija još ne stavlja tačku na to pitanje i na koji način da se to preduzeće oformi.

Nimanbegu je, odgovarajući na pitanje da li je realno da se problem riješi do kraja godine, rekao da jeste realno, ali da ne zna da li je odgovorno.

- Mi smo spremni da sjednemo se ministarstvima ekologije i finansija i da se dogovorimo - kazao je Nimanbegu, dodajući da imaju razumijevanja sa ljudima iz Ministarstva ekologije oko principa.

On je rekao da nemaju odgovore od Ministarstva finansija.

- Stvar ne počinje niti se završava sa mnom. Odgovornost za Solanu u ovoj situaciji nije na Opštini Ulcinj. Mi želimo partnera, imamo sredstva u budžetu 100 hiljada, ali je procjena da treba 400 hiljada - kazao je Nimanbegu.

Prema njegovim riječima, park prirode je osnovan da bi njime upravljala Opština.

- Treba sjesti za sto i dogovoriti principe. Ja sam predsjednik Opštine od šestog mjeseca ove godine, tražio sam hitne sastanke sa članovima Vlade, nije ih bilo - rekao je Nimanbegu.

Brajović je, odgovarajući na pitanje ko bi i u kom procentu upravljao i finansirao upravljanje Solanom, kazala da još nemaju dogovorene procente.

- Ugovor koji je Opština Ulcinj predložila prije dvije godine predlagao je 70 odsto iz budžeta opštine i 30 odsto od države, što Ministarstvu finansija nije bilo prihvatljivo - dodala je Brajović.

Medenica je kazala da je, po proračunima, šteta koja je nastala zbog zapuštenosti Solane oko 12 miliona EUR.

- Zbog te neke bojazni i straha opštine, rastu cifre i milioni koje moramo uložiti - dodala je Medenica.

Nimanbegu je upitao zašto iz CZIP-a nikada nijesu pokrenuli inicijativu da se sastanu sa njim.

- Vi ste naš dragocjen partner, imate znanje koje mi nemamo. Vaša uloga se ne može ugroziti ako uspostavite partnerski odnos sa opštinom - istakao je Nimanbegu.

Medenica je kazala da su u stalnom kontaktu sa predstavnicima opštine, a da sastanak nije zakazan zbog obaveza.

- Isto tako ste vi mogli inicirati sastanak - rekla je Medenica i dodala da 70 odsto sredstava za Solanu dolazi iz nevladinog sektora.

Đuretić je kazala da su NPCG dobili Solanu, a da je nijesu htjeli, i istakla da se ne smije zaboraviti period prije nego što je Solana postala park prirode.

- Naši zaposleni i eksperti radili su sa velikim entuzijazmom, iako nijesmo imali opredijeljena finansijska sredstva. Obezbijeđena finansijska sredstva su ključna komponenta upravljanja - rekla je Đuretić.

Brajović je istakla da Crna Gora treba da iskoristi priliku koja joj se ukazala zahvaljujući evropskim partnerima.

- Treba maksimalno da iskoristimo kako bi sjutra upravljaču omogućili da ima dobru početnu poziciju - kazala je Brajović.

Prema njenim riječima, rješavanje stečajnog postupka je jako važno, ali nije prepreka za formiranje upravljačke strukture.

- Šta će nam plan upravljanja, ako nemamo upravljača koji će to da sprovodi - upitala je Brajović

Medenica je kazala da je radna grupa uradila dugoročnu studiju za narednih deset godina.

- Međutim, džaba je što kao partnere imamo sve institucije, ako na premijerskom satu, na pitanje šta će biti sa Solanom, dobijemo najkraći mogući odgovor premijera Milojka Spajića da ta vizija treba da dođe iz Opštine Ulcinj - rekla je Medenica.

Kako je navela, država ne prepoznaje da je Solana prije svega državno pitanje.

- Opet se sve svodi na političku volju i na to da li će neko imati sluha to da prepozna - dodala je Medenica.

Nimanbegu je kazao da u u Crnoj Gori svi imaju volju za ulazak u EU, "a onda činimo neevropske stvari“.

- Ne želim komentarisati druge političare. Da bi se politička volja sprovela, treba razumjeti stvari, a za to treba vrijeme - dodao je Nimanbegu.

Gogić je rekao da bi idealna upravljačka struktura za Solanu bila ona u kojoj bi bile i opština, i Vlada, i NVO.

- Mi radimo po nekom redosljedu, ali se odluka mora donijeti na političkom nivou. Ako Crna Gora stvarno hoće u Evropsku unije (EU), ili ćemo napraviti to, ili nećemo ući u EU - poručio je Gogić

Ambasador Njemačke Peter Felten kazao je da je sada pravo vrijeme za političke aktere da rade kako bi došli u situaciji u kojoj svi pobjeđuju.

On je rekao da je razgovarao sa premijerom i ministrima ekologije i finansija.

- Politička odluka mora biti donijeta sada. Postoje i drugi koraci koje treba preduzeti - istakao je Felten, dodajući da je tradicija u Crnoj Gori da se nagomilavaju problemi.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

26. novembar 2024 19:31