Ustavni sud juče nije uspio da donese odluku o tri inicijative za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Zakona o obeštećenu korisnica naknada po osnovu materinstva, jer četvoro sudija, Budimir Šćepanović, Desanka Lopičić, Milorad Gogić i Miodrag Iličković, nijesu imali jedinstven stav. Kako "Dan" saznaje u Ustavnom sudu, troje sudija, izuzev Gogića, smatrali su da je zakon diskriminatoran, te da ga treba staviti van pravne snage, ali nijesu imali četvrti presudni glas. To u praksi znači da će zakon nastaviti da postoji u pravnom sistemu, da će majke dobiti nadoknade, ali nije isključena mogućnost da u budućnosti ipak budu ukinute.
– Ustavni sud je sebi u suštini udario šamar, jer nije potvrdio svoju raniju odluku. Sud je već ranije rekao da je taj zakon diskriminatoran i kao takav u suprotnosti sa Ustavom. Međutim, situacija u sudu je takva da za donošenje svake odluke treba saglasnost svih sudija koji trenutno rade. Čekaće se da se izglasaju nove sudije, pa će se donositi odluka – kazao je sagovornik "Dana" iz Ustavnog suda. Kako navodi, ipak zakon ostaje u primjeni, a do kada, ne zna se.
– U svakom slučaju politika se poigrava sa tim ženama od izbora do izbora – navodi naš sagovornik.
Osim naknada za majke, sudije nijesu donijele odluku o ustavnosti i zakonitosti odredbe Zakona o penziono-invalidskom osiguranju (PIO), kojom je pomjerena, odnosno smanjena starosna granica za odlazak u penziju za muškarce na 66, a za žene na 64 godine života.
Ustavni sud trenutno radi sa četvoro sudija jer je početkom godine penzionisan sudija Dragoljub Drašković, a ranije su te uslove stekli Hamdija Šarkinović i Mevlida Muratović. U septembru bi mogao da ostane bez kvoruma jer sudija Iličković stiče uslove za penziju.