Štrajk dijela zaposlenih Crnogorskog Telekoma, najavljen za sjutra, pokazuje nedostatak volje čelnika Sindikata da učestvuju u pregovorima zasnovanim na argumentima i ekonomskoj i poslovnoj logici, ocijenjuju u ovoj kompaniji.
Kako dodaju, umjesto toga, rukovodstvo Sindikata postavlja ultimatume za koje i sami znaju da su neodrživi, i da bi pristajanje na njih značilo stavljanje ključa u bravu kompanije.
- Jedini način da se sačuvaju egzistencija kompanije, dobri uslovi za rad, sigurnost radnih mjesta i egzistencija zaposlenih, jeste da se odustane od populističkih zahtjeva i postigne dogovor koji je u interesu zaposlenih, korisnika i akcionara, poručuju iz Telekoma.
Iz Telekoma ističu i da će tokom trajanja štrajka dijela zaposlenih njihovi servisi nastaviti da budu dostupni korisnicima, i napominju da će, uprkos tome što će u narednom periodu raditi smanjenim kapacitetima, učiniti sve da umanje negativne posljedice štrajka u radu sa korisnicima.
Odgovarajući na navode rukovodstva Sindikata Telekoma Crne Gore, iznijete u najavi štrajka, iz Telekoma podsjećaju da je menadžment kompanije već mjesecima u pregovorima sa Sindikatom, te da je još u junu ove godine objavio produženje benefita za zaposlene sadržanih u Kolektivnom ugovoru, što na najbolji način demantuje tvrdnje čelnika Sindikata o nespremnosti menadžmenta da učestvuje u pregovorima.
- O svemu tome i toku samih pregovora detaljno su informisani svi zaposleni Crnogorskog Telekoma, kojima je istaknuto i da bez obzira na status pregovora, u slučaju isticanja određenih članova Kolektivnog ugovora usljed odbijanja čelnika Sindikata da se isti produže prije isteka, njihovo važenje neće prestati, već će nastaviti da se primjenjuju kako bi zaposleni bili zaštićeni i uživali u svim benefitima koje im kompanija garantuje, a neće trpjeti negativne posljedice zbog neodgovornosti čelnika Sindikata, tvrde iz ove kompanije.
Podsjećaju i da su i javnost i zaposleni u Telekomu svjesni činjenice da je Telekom poslodavac sa izuzetno dobrim uslovima za rad, koji osim minimalne zarade koja je dvostruko veća od prosječne plate u državi, svim zaposlenima nudi brojne druge benefite – otpremnine u visini do 40 mjesečnih plata, zdravstveno osiguranje za zaposlene s osiguranim iznosom od 1.500 eura limita godišnje u privatnim zdravstvenim ustanovama, povećanje od 150% postojećeg budžeta za bonuse vezanog za poslovni uspjeh Telekoma, za ostvarenja ambicioznih rezultata i specifičnih ciljeva zaposlenih, subvencionisanje ljetovanja i zimovanja u hotelima u zemlji i regionu.
Osim toga, zaposlenima je, kako ističu, obezbijeđeno i povećanje mjesečnih primanja od 105 eura bruto, počevši od januara 2023. godine.
- Namjera menadžmenta je da sve ove uslove održi na ovom nivou i dodatno unaprijedi iz dobrih poslovnih rezultata, a ne pod prisilom ili ucjenom. Ovo su samo neki od benefita koji će biti dio Kolektivnog ugovora o čijem produženju menadžment kompanije već mjesecima pregovara s čelnicima Sindikata Telekoma, a tu su i brojni drugi, kao što su sigurnost radnih mjesta, stalne obuke, treninzi i usavršavanja, povoljni uslovi za sve usluge Telekoma, budžeti za sport i rekreaciju. Dakle, osim nekih otvorenih pitanja koja se odnose na same čelnike Sindikata, a koja ne pominju u „štrajkačkim zahtjevima“, njihovi nerealni i u biznisu i ekonomskoj logici neutemeljeni zahtjevi – među kojima je i povećanje plate u iznosu od skoro 50% odmah kao opcija A, ili kao opcija B povećanje od 30% odmah uz unošenje obaveze usklađivanja zarada sa stopom inflacije u Kolektivni ugovor za sve naredne godine – mogli bi ugroziti egzistenciju kompanije u kratkom roku, a u dugom roku i radna mjesta i egzistenciju zaposlenih, ističe se u saopštenju Telekoma.
Onaj potez Sindikata vide kao veliki korak unazad, budući da je kompanija tokom pregovora, otvoreno i s punim povjerenjem, ponudila zadržavanje brojnih benefita koje imaju zaposlani Telekoma, kao i poboljšanje nekih koji im pružaju dodatnu sigurnost i satisfakciju.
- Nadamo se da će tokom procesa medijacije, koji počinje u srijedu, čelnici Sindikata u novom svjetlu sagledati prijedlog koji je na stolu, i da nakon 30 dana ili u bilo kom trenutku tokom najavljenog štrajka, možemo potpisati sporazum u korist svih zaposlenih, naših korisnika i akcionara, i same kompanije, zaključuje se u saopštenju Crnogorskog Telekoma.