ŽICG ne može sama da vraća kredite / Srđan Boljević
15/07/2023 u 09:32 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Vlada plaća 12,5 miliona za kredite Infrastrukture

Ukupne obaveze po osnovu otplate međunarodnih kredita na kraju 2022. godine iznose 33.697.769 eura i za te potrebe potrebno je obezbijediti za 2023. godinu iznos od 4,78 miliona eura, za 2024. godinu 4,76 miliona i za 2025. godinu 3,09 miliona eura

Vlada Crne Gore moraće u naredne tri godine da plati 12,5 miliona eura kreditnih obaveza Željezničke infrastrukture (ŽICG), zato što to državno preduzeće, neće moći da izmiruje obaveze iz redovnog poslovanja.

”Evidentno je da ŽICG ne može iz poslovnih sredstava da finansira bilo kakvo investiciono ulaganje, kao ni vraćanje međunarodnih kredita, piše u izvještaju

U pitanju su krediti kod Češke eksportne banke, Evropske investicione banke i Evropske banke za obnovu i razvoj koji se koriste za rekonstrukciju i modernizaciju željezničke infrastrukture.

– Ukupne obaveze po osnovu otplate međunarodnih kredita na kraju 2022. godine iznose 33.697.769 eura i za te potrebe potrebno je za naredne tri godine obezbjediti za 2023. godinu iznos od 4,78 miliona eura, za 2024. godinu 4,76 miliona i za 2025. godinu 3,09 miliona eura. Uzimajući u obzir činjenicu da godišnje obaveze za zarade zaposlenih iznose oko sedam miliona eura (prosječan broj zaposlenih u toku 2022. godine je 779 sa prosječnom zaradom od 561 euro), obaveze prema dobavljačima iz poslovnih sredstava 1.577.610 eura, a obaveze po osnovu poreza i doprinosa na zarade oko četiri miliona, evidentno je da ŽICG ne može iz poslovnih sredstava da finansira bilo kakvo investiciono ulaganje, kao ni vraćanje međunarodnih kredita – piše u izvještaju o realizaciji Programa izgradnje, održavanja, rekonstrukcije i modernizacije željezničke infrastrukture u 2022. godini.

”Sredstva za ulaganje u infrastrukturu na godišnjem nivou treba da budu značajno veća od sredstava koja se opredjeljuju iz budžeta, piše u izvještaju koji je usvojila Vlada, a pripremilo MKI

U izvještaju koji je Vlada usvojila na poslednjoj sjednici navedeno je da je u 2022. godini, upravljaču infrastrukturom – Željezničkoj infrastrukturi, iz sredstava budžeta uplaćen iznos od 15.550.088 eura, od čega 10.441.200 eura za tekuće održavanje a 5.108.888 eura za plaćanje dospjelih obaveza po međunarodnim kreditima.

– U 2022. godini ŽICG AD Podgorica je po osnovu naknada za zakup poslovnih prostora i korišćenje zemljišta kao i za naknade po osnovu korišćenja postavljenih optičkih, elektroenergetskih i telekomunikacionih kablova u pružnom pojasu fakturisala (bez PDV-a) iznos od 830.708 eura. Na osnovu ostvarenog obima rada u 2022. godini, za trase putničkih i teretnih vozova fakturisana su 889.724 eura (bez PDV-a) operaterima, od čega Željezničkom prevozu 111.948 eura, a Montekargu 777.776 eura. Zbog problema u likvidnosti, željeznička preduzeća po neizmirenim obavezama za trase, visoki napon, zakup prostora, distributivnu električnu energiju, telefonske impulse i ostale usluge, duguju Željezničkoj infrastrukturi na kraju 2022. godine 2.507.091 euro, od čega: Željeznički prevoz 701.329 eura, a Montekargo 1.805.762 eura – navedeno je u izvještaju koji je za Vladu spremilo Ministarstvo kapitalnih investicija (MKI), na čijem je čelu Ervin Ibrahimović.

image

Ervin Ibrahimović

-RADE KOPRIVICA

Starost vozila i nedostatak djelova utiču na kvalitet održavanja

Šinska vozila i oprema za održavanje pruga predstavljaju značajan činilac u održavanju pruga. Starost vozila i nedostatak rezervnih dijelova kao i opreme novijeg tipa, znatno utiče na kvalitet održavanja, piše u izvještaju.

– Iz navedenih razloga, niz godina unazad, iskazane su potrebe za nabavku mašina za regulisanje kolosjeka, MPV za utovar i prevoz tereta, MPV za održavanje kontaktne mreže kao i sitne pružne mehanizacije za održavanje pruge kao i opreme za radni voz za otklanjanje posledica vanrednih događaja. Intenziviranjem aktivnosti, kroz odgovore na dostavljene upitnike o korporativnom upravljanju, ekološkim elaboratima, pojašnjenjima koje banka dodatno zahtijevala za formalno-pravno odobrenje kredita, stekli su se uslovi da kredit EBRD bude odobren i potpisan krajem decembra 2022 godine. Vrijednost kredita sa EBRD bankom iznosi 11 miliona eura kojim se planira finansiranje nabavke mehanizacije neophodne za održavanje željezničke infrastrukture, u cilju obezbjeđenja sigurnog i bezbjednog odvijanja željezničkog saobraćaja Zaključivanjem ugovora o kreditu, stekli su se uslovi da ŽICG AD Podgorica u korespodenciji sa EBRD bankom pokrene tendersku proceduru za nabavku nedostajuće mehanizacije – navedeno je u izvještaju.

Željeznička mreža u Crnoj Gori, kako su kazali, spada u jednu od najtežih željezničkih mreža u Evropi.

– Imajući u vidu težinu pruge, vrijeme izgradnje, nemogućnost nabavke rezervnih djelova za održavanje elektro opreme zbog zastarjele tehnike, sve veće potrebe za nabavkom šina, skretnica i pragova (to se naročito odnosi na dionicu Trebešica–Bar, na kojoj je poluremont rađen u periodu 1996–1999. godine), nove opreme za nesmetano obavljanje funkcije signalno-sigurnosnih uređaja, telekomunikacionih uređaja i daljinskog upravljanja elektro postrojenjima, potrebe za kupovinom novih šinskih vozila i opreme za održavanje pruge, i pored značajnih ulaganja kreditnih sredstava i sredstava predpristupne pomoći (WBIF I IPA), sredstva za ulaganje u infrastrukturu na godišnjem nivou treba da budu značajno veća od sredstava koja se opredjeljuju iz budžeta – istaknuto je u izvještaju.

Pola zaposlenih ima preko 50 godina, potrebna mlađa radna snaga

U izvještaju je ukazano na nepovoljnu starosnu strukturu zaposlenih. Od ukupnog broja zaposlenih, 47,69 odsto je starosti preko 50 godina.

– Uslovi rada izvršnih radnika koji podliježu obaveznim periodičnim ljekarskim pregledima i radnika koji obavljaju teže fizičke poslove, zahtijevaju zapošljavanje mlade radne snage koji za obavljanje navedenih poslova moraju obaviti neophodnu obuku. Za radove održavanja pruge neophodno je zapošljavanje većeg broja radnika naročito za poslove sezonskog održavanja pruge (čišćenje kanala, košenje trave, kavanje kosina, zamjena pragova i sl.). Prirodni odliv kadrova ne prati adekvatna poslovna politika zapošljavanja u gotovo svim segmentima održavanja infrastrukture. Probleme zapošljavanju predstavlja u nezainteresovanost kvalitetnog srednje stručnog kadra i inženjerskog kadra za rad u izvršnim službama građevinskog i elektro održavanja, imajući u vidu težinu i odgovornost poslova koje ne prati adekvatna novčana naknada (inženjerska plata 600 eura bez minulog staža). U svakom slučaju to je proces za koji je potrebno vrijeme i finansijska sredstva, a u narednom periodu ovom problemu je potrebno posvetiti naročitu pažnju – navedeno je u izvještaju koji je za Vladu spremilo Ministarstvo kapitalnih investicija.

Shodno amortizacionim planovima, ŽICG AD Podgorica je u 2022. godini, po osnovu prispjelih obaveza prema međunarodnim kreditnim institucijama, platila 5.108.888 eura. Sredstva u navedenom iznosu su obezbijeđena iz budžeta Crne Gore.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
02. januar 2025 14:16