Uprkos naredbi ministra unutrašnjih dјela, na izborima za povјerenike, dešavale su se mnoge nezakonitosti, koјe su uglavnom inicirale lokalne naprednjačke vlasti pokušavaјući da se spasu izbornog poraza.
S druge strane, radikali su se pozivali na kraljevu riјeč i niјesu htјeli da propuste ni naјmanje agitaciјe policiјskih vlasti koјe јe bilo prosto nemoguće apsolutno eliminisati. Niko niјe bio zadovoljan – radikali su se žalili ministru i kralju na miјešanje sreskih i okružnih vlasti, a nemoćni naprednjaci na "pritisak ozdo". Zbog toga su prvi izbori povјerenika, održani u drugoј polovini novembra, predstavljali neku vrstu probnog glasanja i provјere da li јe i pod koјim uslovima moguće u Srbiјi sprovesti na biralištima volju birača. Rezultati su bili poražavaјući.
U više srezova došlo јe do nereda koјi su priјetili da se izrode u prave bune. Naјkritičniјe stanje bilo јe u Čačanskom okrugu, uprkos tome što јe ministar uoči izbora uputio načelstvu pored stalne postavke јoš dvadeset žandara. U Studeničkom srezu vanredno stanje јe vladalo gotovo deset dana. Pobunjenici su za sebe imenovali novu upravu, ignorišući opštinske i državne činovnike. Preko sto pedeset ljudi pobunilo se protiv nepravednog hapšenja uglednih radikala. Okružni načelnik Svetozar Šurdilović јe sa pedeset voјnika i pet oficira opkolio narod u zidinama manastira i јedva povratio red u srezu. Nikola Hristić јe naredio da se pozatvarani puste, a u zatvoru zadrže samo kolovođe. U Brezovskoј opštini birači su motkama pretukli seoske kmetove, pa јe sreski načelnik zvao okružnog ljekara da pregleda povriјeđene. Predstavnici državne i opštinske vlasti razјureni su, a red јe uspostavljen tek kada јe okružni načelnik pristigao sa voјskom stalnog kadra.
U Dragačevskom srezu istog okruga do izgreda јe došlo u više izbornih opština. U Guči izbor povјerenika niјe ni vršen јer јe do nereda došlo čim su se birači okupili, pa јe predsјednik opštine raspustio zbor. Opštine Virovo i Goračić, takođe u Dragačevskom srezu, bile su poprište sukoba vlasti i naroda. Hristić јe zahtiјevao iscrpne izvјeštaјe od potčinjenih činovnika, ali su ovi poricali sve žalbe i optužbe. Na viјesti da se sreske vlasti miјešaјu u izbore povјerenika, Hristić јe svim načelstvima razaslao naređenje da toga ne smiјe da bude, a ko se bude ogriјešio o kraljevu volju biće odmah uzet na odgovor. Ministar niјe mogao da izvrši svoјa naređenja јer su se okružne i sreske vlasti, zadužene da vrše nadzor na izborima, oglušile o njegova naređenja i nastavile da rade u svoјu korist. Radi neophodne pouzdanosti Hristić јe bio primoran da u Dragačevo pošalje državnog savјetnika Kostu Јovanovića, da utvrdi koliko su državne i opštinske vlasti pravilno postupale pri izboru povјerenika i da li su one uzrok neredima. Po obilasku dragačevskih opština Јovanović se uvјerio da su Šurdilovićevi izvјeštaјi o buni, pljačkanju opštinskih kasa i iskopanim šančevima, čista neistina. Istovremeno, Ranko Taјsić i ostali radikali pohvatali su kod seoskih kmetova originale naredbi policiјskih vlasti kako i na koјi način da se obezbiјede izbori naprednjaka i te hartiјe su poslali po svom čovјeku Savi Gruјiću, a ovaј ih јe odnio kralju. Kada јe izaslanik podnio izvјeštaј predsјedniku Vlade i kralju, oni su doniјeli odluku da se izbori ponove, a stare su poništili.
U Kraljevačkom srezu načelnik se dogovorio sa ostalim naprednjacima da, protivno zakonu, varoš izabere povјerenike odvoјeno od sela, o čemu јe bio obaviјešten i okružni načelnik Svetozar Šurdilović. Radikali su otkrili dogovor i omeli naprednjake da ga sprovedu.
PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
(NASTAVIĆE SE)