- To što su se PES, Demokrate, Nova srpska demokratija, Demokratska narodna partija i Bošnjačka stranka dogovorili oko podjele resora znači samo da su našli modus operandi podjele kolača vlasti i dodatnog snaženja svojih pozicija ne bi li na vlasti ostali što duže, a na predizborna obećanja zaboravili što ranije, a što se da nagovijestiti iz nacionalnih narativa za kojima sve više njih poseže sve češće - kaže Krnić.
Uspostavljanje pune funkcionalnosti i pravednosti sistema, kako je istakao, te poštovanja principa jednake dostupnosti svim državnim servisima bez obzira na nacionalnu, političku ili drugu pripadnost će ostati još udaljeniji od građana.
- Ovu Vladu čine konstituenti od kojih neki imaju decenijsku praksu partijskog uhljebljavanja i koja sada dobijaju političku aboliciju za ranije uzurpacije svih privilegija koje su uživali tokom decenijske vlasti: od stanova koje su dobijali od države, do partijskih zapošljavanja i uhljebljivanja stranačkih kadrova. Članice nove vlasti nakon 2020. su krenuli stopama svojih prethodnika i sada će lagodnije vladati jer je Vlada dobila unutrašnji impuls da je partirokratija sasvim u redu - naglasio je Krnić.
Ovo i ovakvo ponašanje je moguće mijenjati samo na izborima, kako lokalnim tako i državnim.
- Za građane je važno da dobro pamte i vrednuju ponašanje političara i u skladu sa tim biraju nov sastav parlamenta. Do tada, slušaćemo besmislene partitokratske priče upakovene u nacionalnizme ili narative neoliberalne ekonomske škole koja počiva na logici beskrajnog nerezonskog zaduživanja koje ne pokreće ekonomiju, već zapravo blokira razvoj cjelokupne države - zaključuje Krnić.