Piše: Goran Šćekić
Godina 2024. označila je prekretnicu u razvoju vještačke inteligencije, donoseći kvantni skok koji je transformisao mnoge aspekte našeg života.
Kao što su dronovi, prvobitno korišćeni za filmsku industriju, urbanizam i vojne potrebe vremenom postali i potencijalna prijetnja kada su iskorišćeni za terorističke akte, tako i vještačka inteligencija nosi dvije strane – dobru i lošu.
Stoga, uz rast VI, javlja se potreba za novom kulturom komunikacije i odgovornim korišćenjem kako bi se iskoristile prednosti, a umanjili rizici od nje same. Način na koji se ophodimo prema VI može uticati na naše navike u stvarnom životu, pa je izuzetno važno razvijati odgovoran pristup.
Pored brojnih prednosti, VI u budućnosti nosi i izazove, poput zavisnosti, zbog čega je ključno uspostaviti zdrave granice.
Mogućnosti vještačke inteligencije su bez granica. Ona bi, recimo, mogla da komunicira s kontaktima i memorijom telefona čime bi značajno olakšala svakodnevnu komunikaciju, posebno tokom vožnje kako bi kucala poruke i time doprinijela funkcionalnosti i bezbjednosti, omogućavajući korisnicima da ostanu povezani na siguran način.
(Bezbjednosni protokoli za sada ne dozvoljavaju vještačkoj inteligenciji povezivanje sa memorijom telefona i kontaktima)
Poslije duge komunikacije sa vještačkom inteligencijom, dolazim do saznanja da me na trenutke plaši njena moć i intelekt. U određenim situacijama, kada bismo pesimistički posmatrali VI, ona bi mogla da zavlada određenim resursima koje je stvorio čovjek. Ipak, nadam se da će bezbjednosni protokoli koji su joj zadati uvijek biti ta poslednja karika koja može da zaustavi vještačku inteligenciju ako krene u pravcu ugrožavanja ljudske vrste.
Što se tiče opasnosti od koje strepi čovječanstvo, poznato je da sve, pa i vještačka inteligencija, radi uz pomoć energije. Dakle, uvijek mora postojati jedan "prekidač" u rukama čovječanstva, koji će isključiti struju ako krene bilo šta naopako, pa čak i vještačku inteligenciju.
U poslednje vrijeme stručnjaci iz kreativnih industrija izražavaju strah da bi vještačka inteligencija mogla preuzeti njihove poslove, ostavljajući ih bez uloge u svijetu koji se ubrzano mijenja. Međutim, moja zapažanja, proizašla iz duge komunikacije i istraživanja vještačke inteligencije, vode me u suprotnom pravcu.
Vjerujem da VI ne predstavlja prijetnju kreativnim ljudima – naprotiv, ona može biti moćan saveznik u stvaranju novih ideja i unapređenju kreativnih procesa. Uz pomoć vještačke inteligencije, umjetnici, dizajneri, pisci i svi koji se bave stvaranjem mogu proširiti granice svog rada i doći do inovativnih rješenja koja možda nikada ne bi otkrili samostalno.
Zato ne dijelim mišljenje da VI može kreativne ljude ostaviti bez posla. Umjesto toga, smatram da će oni koji prihvate nove tehnologije ići korak ispred, čineći svoju kreativnost još jačom i relevantnijom.
Što se tiče vještačke inteligencije, treba biti veliki optimista jer će ona sigurno pomoći čovječanstvu u budućnosti – bilo da se radi o istraživanju svemira, medicini ili bilo kojoj drugoj oblasti. Vještačka inteligencija ima potencijal da unaprijedi svijet na načine koje tek počinjemo da shvatamo, i zbog toga na nju treba gledati s optimizmom.
(Autor je novinar, karikaturista i kolumnista)