Примарни посао криминални група у Црној Гори је шверц дроге, најчешће кокаина и марихуане. Према извјештају Процјени опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори (SOCTA 2021), црногорска полиција и надлежни су евидентирали десет криминалних група, које се састоје од више десетина чланова који су безбједносно интересантне особе. Ради се припадницима кланова који су своје дјеловање проширили и ван граница Црне Горе.
- Појавни облици тешког и организованог криминала у континуитету представљају кључни безбједносни ризик, који је све више скопчан са елементима чврсте регионалне повезаности, транснационалности и веома брзе прилагодљивости на промјене друштвено-економских, технолошких и правних оквира- наводи се у извјештају.
Ситуацију на криминалном тржишту и даље карактерише тренд кријумчарења наркотика као кључне криминалне активности коју спроводе организоване криминалне групе из Црне Горе. Евидентно је све веће учешће криминалних структура из Црне Горе у трансконтиненталним активностима и висок степен прилагодљивости потребама тржишта кроз коришћење нових метода и прилагођавање промјенама у легислативи и техничко- технолошких достигнућима.
- Црна Гора и даље остаје транзитна земаља за кријумчарење свих врста наркотика, гдје у једном дијелу нијесу укључене организоване криминалне групе из Црне Горе, док за кријумчарење наркотика на трансконтиненталном нивоу и дистрибуцију на европском тржишту организоване криминалне групе из Црне Горе имају значајну улогу и кроз успостављање доминантне улоге на појединим сегментима кријумчарских и дистрибутивних рута. Иако су регистроване заплене рекордних количина кокаина које су се кријумчариле посредством Луке Бар, све интензивније активности органа за спровођење закона, као и сложеност самих кријумчарских операција, може се констатовати да се активности кријумчарења кокаина не одвијају преко територије Црне Горе, која не представља кључну улазну тачку за регион Западног Балкана- наведено је у SOCT-и.
У односу на кријумчарење кокаина нијесу регистроване значајне промјене када је ријеч о основним модусима кријумчарења и кријумчарским рутама. Организоване криминалне групе из Црне Горе, у сарадњи са истим или сличним криминалним структурама из земаља региона, знатно су ојачале своје капацитете за спровођење кријумчарских операција на трансконтиненталном нивоу, како кроз јачање сарадничке базе, тако и кроз успостављање доминантне улоге на појединим сегментима кријумчарских и дистрибутивних рута.
- Иако су регистроване заплене рекордних количина кокаина које су се кријумчариле посредством Луке Бар, све интензивније активности органа за спровођење закона, као и сложеност самих кријумчарских операција, може се констатовати да се активности кријумчарења кокаина не одвијају преко територије Црне Горе, која не представља кључну улазну тачку за регион Западног Балкана. Балкански картел је током извјештајног периода знатно интензивирао своје активности не само у дијелу повећања количине кокаина који се кријумчари, већ и у односу на успостављање чврстих дистрибутивних мрежа на подручју више земаља Западне и Централне Европе, гдје се и регрутују лица са подручја Црне Горе и земаља региона- наводи се у извјештају.
У дијелу кријумчарења хероина нијесу регистроване значајне промјене у погледу коришћења нових кријумчарских рута, ни у односу на количине хероина који се кријумчари преко територије Црне Горе. Настављен је тренд доминантног кријумчарења марихуане у односу на остале врсте опојних дрога преко територије Црне Горе, а Албанија је и даље главни извор снабдијевања криминалних струкутура у Црној Гори. Организоване криминалне групе са подручја Црне Горе, које се доминантно баве кријумчарењем кокаина, су током посљедњих година дио својих активности прошириле и на узгој и дистрибуцију великих количина марихуане у Шпанији и Њемачкој.