
Narko-biznis balkanske mafije prije par godina probio je granice regiona. Tako je organizovane kriminalne grupe sa ovih prostora pozicionirao u sam vrh evropskog narko-tržišta. Među klanovima sa domaćih prostora posebno se izdvajaju kotorski "kavački" i "škaljarski" klan koji usko sarađuju sa mafijama iz susjednih zemalja ali i onih sa međunarodnih adresa. Prema ranijim procjenama, od prije dvije godine, godišnje je tržište narkotika u EU vrijedno najmanje 30 milijardi eura.
Trgovci drogom iz Zapadnog Balkana su sve aktivniji u nabavci velikih količina kokaina na izvoru u Latinskoj Americi. To su podaci analize Interpola i Kancelarije Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNDOC) "Cocaine Insights". Kako bi olakšali ovaj posao, oni imaju stalne stanovnike u Latinskoj Americi, bilo u zemljama proizvodnje ili u zemljama koje se koriste kao glavna tranzitna i polazna mjesta na putevima trgovine ljudima u Evropu. Prema ovom izvještaju, balkanska mafija je na "vodećem mejstu" u rasturanju kokaina.
Kriminalne grupe iz regiona, prema dosadašnjim stručnim izvještajima, sve češće organizuju sopstveni transport kokaina iz Južne Amerike u Evropu. Na osnovu količine tovara i kartelima sa kojima se povezuje balkanska mafija, može se reći da postaju sve značajniji igrači u međunarodnom švercu droge.
Kao jedan od glavnih modela djelovanja kriminalnih grupa, koje čine balkanski kartel, jeste to što nekoliko dilerskih mreža iz više država zajednički ulažu u velike pošiljke kokaina iz Latinske Amerike.
Glavne lokacije na kojima su fokusirani balkanski karteli u Evropi su Španija, Holandija, Njemačka, Austrija i Hrvatska, kao i Peru i Brazil u Južnoj Americi. Međutim, kao što je portal Dan i ranije pisao a što se navodi i u stručnim izvještajima, korupcija je važan “saveznik” ovog nedozvoljenog poslovanja.
Kako navode izvještaji međunarodnih stručnih organizacija, s kokainom najčešće posluje mafija iz Crne Gore, Albanije i Srbije. Stručnjaci od ranije upozoravaju da su proizvodnja kokaina u Južnoj Americi i heroina u Avganistanu dostigli istorijske vrhunce.
Zapadni Balkan se, u stručnim analizama koje su ranije objavljivali mediji, posebno navodi kao ruta za šverc droge.
Da "podzemlje" ne miruje govore sve veće zapljene višemilionski vrijednih pošiljki kokaina koje "padaju" uglavnom u lukama. Luka Bar (Crna Gora), luka Drač (Albanija), luka Amsterdam, luka Ploče (Hrvatska)... samo su neka od mjesta gdje su zaplijenjene veće količine kokaina koji uglavnom dolazi iz Latinske Amerike, Kolumbije... Međunarodna saradnja nacionalnih policija i istražnih organizacija ostavila je utisak da je kriminal uzdrman.
Međutim, postavlja se pitanje koliko je tovara koji je "prošao" i da li će zbog učestalih zapljena cijena kokaina "skočiti"... Takođe, otvara se novi (stari) rizik, otvaranje novih švercerskih ruta i smišljanje novog načina krijumčarenja.
Коментари (0)
Оставите свој коментар