Црна Гора се, као и друге државе, већ дужи временски период сусреће са појавом да на њеној територији егзистирају лица са радикалним вјерским и другим увјерењима. Како је наведено извјештајем Процјене опасности од тешког и организованог криминала у Црној Гори (SOCTA 2021), проток времена условио је повећање броја ове категорије особа првенствено због спољњег утицаја, односно континуираног пропагандног дјеловања радикалних вјерских проповједника, група и појединаца из региона.
- Поред вјерских окупљања, која су коришћења за индоктринацију, велику улогу у овом процесу је имала и савремена комуникациона и информациона технологија. Обзиром да је селафизам у Црну Гору ’’увезен’’ из окружења може се констатовати да се дешавања у оквиру ових структура на Западном Балкану у високом проценту рефлектују на селафијску заједницу у нашој земљи. У Црној Гори, осим појединаца, и даље дјелује неколико селафијских група, које се налазе на различитим нивоима радикализације, а чињеница која посебно забрињава је присуство повратника- бораца са страних ратишта и подржаваоца терористичких организација попут ISIL/ DAESH-a. И даље се уочава међународна компонента у активностима припадника ових група и њихова фокусираност на покушаје ширења радикалних идеологија превасходно на млађу популацију- наведено је извјештајем.
Праћењем стања детектован је и наставак процеса радикализације припадника ромске популације. Важну улогу у овом процесу имају исламске ромске организације из Европе, које им пружају континуирану финансијску подршку у реализацији великог броја пројеката.
У Црној Гори је евидентирано постојање неколико параџемата наведених група у оквиру којих се спроводи вјерска индоктринација, али исти за сада не представљају регрутне центре или мјеста у којима се реализују активности у вези са планирањем и извршењем кривичних дјела из области тероризма.
Иако у периоду прикупљања података није било одлазака, као ни повратка са страних ратишта држављана Црне Горе, и даље је актуелан могући повратак преосталог броја црногорских држављана у матичну државу.
- Учестали позиви појединцима (’’усамљени вукови’’ и др.) да изводе нападе мањих размјера, који не изискују посебна знања и вјештине, остаје и у наредном периоду као једна од безбједносних пријетњи. Поред наведеног, Црна Гора је препозната и као пожељна дестинација, поготово у љетњим мјесецима, за боравак припадника радикалних вјерских група из региона али и Западне Европе. Анализом ове категорије лица уочено је да међу њима има присталица терористичких организација, повратника са сиријско-ирачког ратишта, али и лица која су процесуирана или су одслужила казну затвора у вези са кривичним дјелима тероризма или учешћа у страним оружаним формацијама- наведено је извјештајем.
Обзиром да је степен пријетње од тероризма у Црној Гори промјењива категорија (тренутно је ниског интензитета) и да је углавном условљен дешавањима на глобалном, али и регионалном плану, у наредном периоду мора се посматрати и пратити као један од могућих изазова који могу утицати на безбједност државе.