Pred Apelacionim sudom Crne Gore danas se održava ročište na kojem će se raspravljati o žalbi Višeg državnog tužilaštva na oslobađujuću presudu Budimiru i Marini Krstović.Podsjećamo, njima se sudilo po predmetu vezano za 1,2 tone kokaina.
Krstovići su oslobođeni optužbi 24. novembra prošle godine. Tokom cijelog sudskog postupka, koji je trajao 15 mejseci, nalazili su se u istražnom pritvoru.
Presudu je tada izrekla sudija podgoričkog Višeg suda, Vesna Kovačević, koja je od samog početka vodila ovaj sudski predmet. Tužiteljka Tanja Božović nije prisustvovala izricanju presude. Sudija je navela da je optužnica u suprotnosti sa dokazima.
Sudija Vesna Kovačević je, između ostalog, u obrazloženju presude tada navela da nema ni jednog dokaza kojim bi se Krstovići mogli proglasiti krivim. Ona je u tom obrazloženju navela da su za sud Marina i Budimir Krstović nesumnjivo nevini. Takođe, sudija je tada kazala je da sudu nije jasno na osnovu čeka ih Više državno tužilaštvo doovdi u vezu sa kokainom. Podsjetila je na da se u svijetu dešavaju slučajevi da se u poručiocima tovara voća ubaci kokain ali da to nema veze sa njima.
Sudija je tog 24. novmebra navela da je stav suda da kokain nije bio namijenjen za Krstoviće i da nije bio namjenjen za Krstoviće i za magacin fime "San Francisko".
Dodala je tada da na osnovu iskaza svjedoka, sud smatra da je postojala mogućnost i opcija da kokain NN lice, lica izvuku u Luci Bar, kako je to praksa u svijetu i regionu.
Kako je portal Dan ranije izvještavao sa oslobađajuće presude, sudija je ukazala i na izjave svjedoka i na izjave službenika policije koji su naveli da je droga otkrivena na moru i da za policiju Krstovići nisu bili sumnjivci.
Tada je dodala da se to vidi i iz odluke policije i tužilaštva da Krstoviće ne stave na mjere tajnog Takođe, sudija je kazala da nije jasno zašto policija nije dala prostora da radnici magacina " San Francisko" otvore tovar i da se vidi kako će reagovati ako ugledaju koakin.
Takođe, Ustavni sud prihvatio je Ustavne žalbe odbarne Krstovića.
Tako se između ostalog, prema stavu Ustavnog suda koji se navodi u dokumentu u koji je portal ranije Dan imao uvid, navodi da "Iz pobrojanih dokaza, na način na koji su siti obrazloženi, ne može se izvesti jasan zaključak da su okrivlejni (podnosioci ustavne žalbe) osnovano sumnjivi da su na naprijed opisan način izvršili krivična djela koja im se stavljaju na teret".
-Analizirajući razloge koje je sud istakao u osporenim rješenjima na kojima je zasnovan zaključak da postoji osnovana sumnja kao uslov za pritvor, Ustavnui sud smatra da se ne može uočiti jasno obrazložena veza, zasnovana na činjenicama ili čvrstim indicijama, između navedenih razloga i zaključka o postojanju "osnovane sumnje" da su podnosioci žalbe počinili kreivična djela koja im se stavljaju na teret........U konkretnom slučaju, u osporenim rješenjima, se ne navode relevantne činjenice slučaja koje bi ukazale na "osnovanu sumnju" da su podnosioci ustavne žalbe izvršili krivična djela koja im se stavljaju na teret i da "osnovana sumnja" zaista postoji u datom slučaju. Ovakav pristup suprotan je međunarodnim standardima ljudskih prava koji propisuju da je opravdana sumnja da je osumnjičeni izvršio dato krivično djelo osnovni element za postojanje pritovra a koji su inkorporirani i u ustavnopravni sistem Crne Gore...- navodi se između ostalog ranijem u dokumentu Ustavnog suda.
Dalje se navodi da "Ustavni sud podsjeća da količina činjenica i dokaza koje podrepljuju " osnovanu sumnju", odnosno zaključak u osnovanoj sumnji, predstavlja nešto o čemu redovni sud vodi računa, tada nije na Ustavnom sudu da ispituje da li dato obrazloženje zadovoljava ovaj nivo, osim ako obrazloženje samo po sebi nije proizvoljno kao što je u konkretnom slučaju".