
Piše: Borivoje Ćetković
Naš najveći problem, po mišljenju Jože Mecingera, vodećeg slovenačkog ekonomiste (koji je još krajem novembra 2012. godine, učestvovao na okruglom stolu na temu javnog duga, održanog u Privrednoj komori), jeste u tome što imamo "užasne brojke: 35 odsto BDP-a koji pokrivate stranim investicijama, odnosno prodajom imovine" (Dan, 20. 11. 2012. god). Ne morate biti ekonomski stručnjak da biste shvatili svu težinu ovog problema. Suština je u sljedećem: ako ste se mnogo zadužili kod nekog, a dug nijeste vratili na vrijeme, rastu vam kamate i zajmodavac vam više ne vjeruje. Praksu zaduživanja Crne Gore "inovirao" je premijer Milojko Spajić, bivši ministar u ekspertskoj vladi prof. dr Zdravka Krivokapića.
Premijer Milojko Spajić je sa ministrom za spoljnu trgovinu UAE Abdulahom Bin Zajed Al Nahjanom, 29. marta 2025. godine potpisao sporazume o ekonomskoj saradnji u turizmu "koji otvaraju put za zakup Velike plaže, duge 13 kilometara i sa svojim zaleđem obuhvata oko 20 miliona kvadrata".
Nekoliko dana prije potpisivanja sporazuma, premijer je rekao da Crna Gora ne smije propustiti 30 milijardi eura koje je arapski biznismen spreman da investira u projekat Velika plaža. Po tom projektu Crna Gora bi je dala u zakup na 99 godina Albarovoj kompaniji Emmar, koja bi izgradila megaturistički projekat: turističke sadržaje, veliki aerodrom, marine, dva univerziteta i najpoznatije bolnice na Balkanu. Arapska kompanija je učestvovala u regionalnim projektima u Hrvatskoj, Albaniji i "Beogradu na vodi". Spajić hvali projekat i ističe da je "najbitnija stvar da prvi put u istoriji država UAE direktno garantuje i stoji iza jednog projekta". Sa ovakvim investitorima nema trange-frange, neće biti korupcije i problema te vrste. Međutim, za lokalnu zajednicu i nevladine organizacije u Ulcinju projekat je neprihvatljiv i kategorički ga odbijaju. I Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), koja je svoju kompetentnost dokazala kritičkom analizom režima Mila Đukanovića, oštro je kritikovala sporazum sa UAE, jer "suspenduje dio crnogorskih zakona, zaobilazi tenderske procedure i širom otvara vrata za pranje novca". Posebno je naglašeno da "podaci o stvarnim vlasnicima kompanija registrovanih u toj državi nijesu dostupni javnosti". Po njihovom mišljenju, Spajić manipuliše informacijama o garancijama: sporazumom je predviđeno da Vlada UAE garantuje za investirore koje sama predlaže, ali se u tom članu navodi da ta država ne snosi nikakvu odgovornost u slučaju da se ne ispune obaveze ili budu uključeni u sporne ili nezakonite aktivnosti. U slučaju kršenja obaveza od strane investitora, Crna Gora neće imati osnov da pokrene bilo kakavu proceduru protiv UAE, zaključuju u MANS-u. Dijelu opozicije, koji tvrdi da bi uz hotele na Velikoj plaži, Alabar gradio stanove i apartmane za prodaju, premijer je poručio "da ne tjeraju investitore". Na osnovu iskustva u Srbiji sa Alabarom, koji je učestvovao u građevinskom megaprojektu "Beograd na vodi", ekonomski analitičar Miša Brkić smatra da će to biti "netransparentan posao".
"Daleko mu lijepa kuća", rekao je Brkić, "biće to idealan teren za korupciju i pogodbe u četiri oka". "Ne znam da li da Crnogorcima čestitam ili da ih žalim, ali sam siguran da je to veliki i složen posao – bojim se da je mačku mnogo teleća glava".
I što je veoma bitno, mi nemamo eksperte koji će kako treba da odrade monitoring ovog složenog i rizičnog posla, pogotovo u ovim krajnje neizvjesnim vremenima. Sa Kinezima smo imali loša iskustva: zaboravili smo petlju kod Smokovca i vodu i struju uz autoput.
Коментари (0)
Оставите свој коментар