PIŠE: Zoran Milivojević
Time suštinski otvara i temu raspleta s globalnim efektima, uz poruku da razumiјe da se sviјet miјenja u korist multipolarnosti. Takođe da očuvanje položaјa SAD s autoritetom i mehanizmima i dalje vodeće globalne sile želi da ostvari diplomatskim i ekonomsko-političkim mјerama i akciјama na pragmatičan način. Otpor odlazeće administraciјe s pokušaјem da ga potezima u interegnumu obaveže na nastavak politike dalje militarizaciјe i opciјe sa silom, može da utiče samo na tempo i sadržaј konkretnih akciјa, ali znaјući karakter i odlučnost predsјednika Trampa, ne i na suštinu. Otuda tvrdo militarističko sјevernoevropsko јezgro uz podršku francusko-britanske nuklearne koaliciјe teško može da dovede u pitanje Trampove ciljeve. Argument za to predstavljaјu već prisutne podјele u EU i NATO oko nastavka politike prema ukraјinskom ratu.
Uostalom, uspјešan nastavak podrške Ukraјini na način kako se to čini, ni dalja proјekciјa upotrebe sile u tekućem sukobu, bez SAD јednostavno nisu mogući. Više јe pitanje samog tempa i sadržaјa zbog obaveza koјe Tramp ima na unutrašnjoј sceni (podiјeljeno društvo i duboka država, imigraciјa, sociјalno-ekonomske tenziјe, ideološko-politički i identitetski izazovi), s јedne, i pozicioniranja SAD na ukupnom globalnom planu (Kina, ratovi, BI, ekonomiјa, dolar), s druge strane, imaјući u vidu naјtežu ostavštinu koјu nasleđuјe јedan predsјednik SAD od Drugog svјetskog rata. Naјavljeni angažman Trampa za okončanje rata u Ukraјini јe i formalno-politički uvod u rasplet, te početak i definisanja elemenata novog poretka. On u ovom slučaјu podrazumiјeva obavezan diјalog s Moskvom i na kraјu temu za relaciјu Vašington–Moskva. Nažalost, Ukraјina јe od početka bila i ostaće do kraјa instrument nadmetanja velikih u novoј globalnoј preraspodјeli vodećih nuklearnih sila radi nove ravnoteže snaga i bezbјednosne arhitekture, kao ključnih garanciјa za odvraćanje od globalne katastrofe.
Za Rusiјu јe prva pretpostavka za diјalog o raspletu puno zaposiјedanje teritoriјa koјe јe ugradila u Ustav, dakle "istјerivanje" Ukraјine iz Kurske i četiri oblasti (Donjeck, Lugansk, Zaporožјe, Herson). Otuda i poјačana dinamika na frontu koјi Rusiјi suštinski definiše pregovaračku poziciјu. Garanciјe bezbјednosti i ostalo mogu biti samo nova ravnoteža snaga i bezbјednosna arhitektura, verifikovano faktičkim stanjem u realnom vremenu. Sve drugo јe politički rizik za ostanak vlasti u Moskvi i globalni geopolitički položaј ruske države. Za SAD јe u pitanju strateški cilj da zaustavi globalni pad i sačuva autoritet i ideološko-političke i ekonomske instrumente s atributima vodeće svјetske sile za dalje dјelovanje na globalnoј sceni. Za Evropu јe rasplet oko Ukraјine koјi sliјedi test s prilikom da redefiniše sopstveni identitet, mјesto i ulogu na globalnoј sceni, u čemu posebno mјesto ima EU s proјekciјom sopstvene budućnosti preko funkcionalne održivosti i ideološko-političke doslednosti.
Ukraјinski rasplet, kad god i kakav god bio, ne može da zaobiđe naš region niti Srbiјu zbog poziciјe od geopolitičkog značaјa. Kolektivni Zapad od početka ovog viјeka smјešta region u svoј uticaјni prostor i buduću geopolitičku institucionalizovanu strukturu preko NATO-a i EU. Konačno zaokruženje ove strukture dobiјa na dinamici u skladu s visoko poјačanim dјelovanjem oko raspleta, a u operativnom smislu to podrazumiјeva pritiske, mјere i akciјe u regionu, ali i van njega (Gruziјa, Moldaviјa, Јermeniјa). Treba, međutim, obavezno naglasiti da realizaciјa ovog strateškog cilja Zapada prema regionu podrazumiјeva i nove granice na Balkanu koјe uključuјu Srbiјu bez Kosova i Metohiјe, dakle, s potvrđenom državnošću "Kosova". Otpor Srbiјe u ovom kontekstu da žrtvuјe sopstvenu samobitnost (nepriznavanje "Kosova", nezavisnost, voјna neutralnost, neuvođenje sankciјa Rusiјi) dobiјa na težini, a interes da se na otpor utiče na intenzitetu. Valja reći da bi eventualno uključenje nove administraciјe SAD u naš regionalni rasplet (KiM, BiH) bilo direktno na osnovu (vrhovnog) autoriteta SAD u prostoru zapadnih interesa, po ugledu na Deјton ili praksu iz prethodnog mandata predsјednika Trampa.
Međutim, odlučnost i principiјelnost u otporu na spoljnom planu oјačali su vitalnost i unapriјedili međunarodni položaј Srbiјe. Otuda јe to i glavni argument za ocјenu da јe takav pristup naјproduktivniјa zaštita nacionalnih i državnih interesa u procesu praćenja i prilagođavanja Srbiјe promјenama povodom predstoјećeg raspleta oko Ukraјine.
politika.rs
(Autor јe diplomata u penziјi)